Skip to main content
2024-04-17

Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to specjalistyczne narzędzie stosowane do korekty wad zgryzu. Czas noszenia aparatu ortodontycznego może znacząco się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zakresu korekty potrzebnej do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Dowiedz się, kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne i jakie czynniki wpływają na czas noszenia aparatu na zęby.

Jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego?

Na wizytę w gabinecie ortodontycznym należy się zgłosić w przypadku występowania wad wymowy, asymetrii twarzy, a także utrudnionego mówienia i oddychania. Aparat ortodontyczny najczęściej stosuje się po zdiagnozowaniu wad zgryzu takich jak: przodozgryz, tyłozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty, progenia, diastema, zatrzymany ząb, stłoczenie zębów, szparowatość zębów. Wskazaniem do leczenia ortodontycznego jest również chrapania, bruksizm, bóle głowy i żuchwy, a także niezadowolenie z wyglądu zębów. Leczenie ortodontyczne najlepiej rozpocząć u dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio dobrany aparat na zęby u osób dorosłych również wpływa na satysfakcjonujące efekty leczenia.

Rodzaj aparatu na zęby, a czas jego noszenia

Rodzaj aparatu na zęby ma istotny wpływ na czas leczenia ortodontycznego. Wśród dostępnych aparatów ortodontycznych można wymienić aparaty stałe i ruchome. Najczęściej stosowane, zwłaszcza u dzieci, aparaty stałe pozwalają uzyskać optymalne rezultaty w znacznie krótszym czasie niż aparaty ruchome. Zazwyczaj okres noszenia aparatu ortodontycznego stałego wynosi około półtora roku. W przypadku aparatów ruchomych czas leczenia może się wydłużyć nawet do 3 lat. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne aparaty na zęby jak aparaty samoligaturujące wpływają na skrócony czas leczenia ortodontycznego. Wybór aparatu na zęby zależy od wielu czynników, w tym wieku pacjenta, rodzaju i stopnia zaawansowania wady zgryzu.

Co wpływa na czas noszenia aparatu ortodontycznego?

Czas noszenia aparatu na zęby zależy przede wszystkim od rodzaju problemu ortodontycznego. Przy skomplikowanych wadach zgryzu, czas noszenia aparatu na zęby może znacznie się wydłużyć. Duży wpływ na czas leczenia ma również rodzaj aparatu ortodontycznego, wiek pacjenta oraz podatność kości szczęki na zmiany. U niektórych pacjentów zmiana położenia zębów może przebiegać znacznie szybciej, co wpływa na skrócenia czasu noszenia aparatu ortodontycznego.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na czas noszenia aparatu na zęby jest przestrzeganie zaleceń ortodonty dotyczących higieny jamy ustnej oraz unikania spożywania niektórych pokarmów. Ograniczenia żywieniowe podczas noszenia aparatu ortodontycznego najczęściej dotyczą twardych warzyw i owoców, słodyczy i słodkich napojów, a także pokarmów zawierających trudne do usunięcia drobinki.

Na skrócony czas noszenia aparatu na zęby wpływają również regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz ortodonta ocenia postępy w leczeniu, ustawia aparat, a także udziela rad dotyczących higieny jamy ustnej. Ilość wizyt kontrolnych podczas leczenia ortodontycznego uzależniona jest od rodzaju aparatu. W przypadku aparatów samoligaturujących możliwe jest ograniczenie liczby wizyt kontrolnych. Z kolei w przypadku aparatów tradycyjnych metalowych regularne wizyty w gabinecie ortodonty są niezwykle istotne dla prawidłowego przebiegu procesu leczenia.

Czas noszenia aparatu ortodontycznego uzależniony jest od jego rodzaju, wieku pacjenta, rodzaju wady zgryzu, ilości wizyt kontrolnych, a także przestrzegania zaleceń ortodonty i może wynosić nawet do kilku lat. Warto jednak pamiętać, że najkrócej aparat ortodontyczny nosi się około roku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia ortodontycznego? Skontaktuj się z naszymi specjalistami telefonicznie lub mailowo.