Skip to main content

Aparat samoligaturujący – zadbane i proste zęby oraz łatwa higiena

aparat stały samoligatururący

Aparat samoligaturujący – dlaczego warto?

Zalet takiego rozwiązania jest naprawdę sporo. Ortodonci często polecają aparat samoligaturujący zamiast standardowego z kilku powodów. Przede wszystkim istotna jest tutaj skuteczność, którą gwarantuje mniejsze tarcie między drutem, a zamkiem. Ostateczny efekt zawsze będzie lepszy oraz można go uzyskać szybciej.

Aparat samoligaturujący nie ma gumek (ligatur elastycznych), dzięki czemu jest bardziej komfortowy dla pacjenta. Łatwiej również utrzymać go w czystości, ponieważ wszystkie elementy można prostym sposobem umyć za pomocą standardowej szczoteczki.

 Wizyty kontrolne nie są konieczne tak często, jak w przypadku standardowego aparatu ortodontycznego.

Aparat samoligaturujący również wygląda naprawdę dobrze. Bez gumek całość jest mniej zauważalna niż standardowe propozycje. Można także zdecydować się na droższy estetyczny aparat samoligaturujący.

aparat samoligaturujący

Jak działa Aparat samoligaturujący?

Aparat ortodontyczny samoligaturujący ma specjalne zamki trzymające drut bez konieczności używania ligatur. W przypadku takiego rozwiązania skuteczność jest większa oraz łatwiej pacjentowi utrzymać higienę. Warto również wiedzieć, że aparat samoligaturujący wymaga znacznie mniej wizyt kontrolnych przez okres leczenia niż standardowe propozycje.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący ma specjalne zamki, które same zatrzaskują się na drucie i trzymają go w danej pozycji. Standardowe aparaty ortodontyczne wykorzystują ligatury (gumki), by połączyć łuk z zamkami. 

Taki aparat jest skuteczniejszy, wymaga mniej wizyt, łatwiej utrzymać go w czystości oraz można nawet wybrać jego estetyczną wersję, która będzie jeszcze mniej widoczna. Aparat samoligaturujący może być nieco droższy niż standardowe rozwiązania.

aparat samoligaturujący metalowy stały

Kiedy należy zgłaszać się do ortodonty?

Aparat samoligaturujący stały może zostać dobrany tylko przez profesjonalnego ortodontę. Jedynie specjalista jest w stanie odpowiednio zdiagnozować pacjenta i dopasować leczenie, by uzyskać konkretny efekt.

Warto zauważyć, że aparat samoligaturujący będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie komfort, estetykę oraz chcących, by cały proces korygowania wad zgryzu trwał jak najkrócej. To wygodny, ale także bardzo skuteczny wybór.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu

Leczenie ortodontyczne służy zachowaniu zdrowia przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych, może także pomagać w niwelowaniu wady wymowy.

Piękny uśmiech

Równe i olśniewające zęby pozwalają pozbyć się największych kompleksów i na stałe podnieść poczucie własnej wartości.

Prawidłowa higiena

Stłoczone i krzywe zęby trudniej pielęgnować. Korekta ustawienia zębów pozwoli w przyszłości na łatwiejsze usuwanie kamień nazębnego i poprawę higieny jamy ustnej.

Przebieg leczenia
ortodontycznego

Pierwszy wizyta

Pierwszy krok leczenia ortodontycznego polega na przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu z pacjentem, badania oraz omówieniu oczekiwań i możliwości uzyskania końcowego efektu.

Plan leczenia ortodontycznego

Na podstawie skanów łuków zębowych, zdjęć rentgenowskich i fotograficznych twarzy lekarz prowadzący przygotowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego. Podczas wizyty informuje Pacjenta o rodzaju aparatu, czasie leczenia, przewidywanych kosztach oraz utrzymaniu wyników leczenia.

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Wizyta, podczas której Pacjentowi zostaje założony aparat ortodontyczny zajmuje najczęściej ok. 1h.

Wizyty kontrolne

Wskazane jest, aby wizyty kontrolne odbywały się co 8 tygodni, ale o częstotliwości wizyt decyduje ortodonta. Na wizycie kontrolnej wymienia się łuki oraz dopasowuje się aparat ortodontyczny do aktualnych postępów w leczeniu.

Utrzymanie wyników leczenia
Leczenie ortodontyczne kończy się zdjęciem aparatu ortodontycznego i zaleceniem noszenia aparatu retencyjnego, który ma za zadanie zatrzymać piękny uśmiech na twarzy.

Rodzaje aparatów 
ortodontycznych

Aparat stały

Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.

Aparat metalowy

Aparat stały

Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki i drut wykonane są z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Aparat estetyczny

Aparat stały

To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.

Aparat samoligaturujący

Aparat stały

To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.


Aparat ruchomy – Aligner

Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym Aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.


Aparat ortodontyczny dla dzieci

Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.

Aparat samoligaturujący
dla kogo, jak dobrać?

Diagnoza – to najważniejszy krok w leczeniu ortodontycznym. Lekarz na podstawie wywiadu i zdjęć rentgenowskich diagnozuje problemy ze zgryzem pacjenta. Dopiero później dobierane jest odpowiednie leczenie i wybiera się aparat. Warto pamiętać, że lekarze zalecają noszenie aparatu samoligaturującego przy zębach stałych. Często ortodonci dają wybór pacjentowi, czy chce on założyć aparat samoligaturujący. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać optymalne efekty leczenia, z drugiej strony aparat nie będzie odznaczał się na zębach.

Rodzaje wad zgryzu

Niektóre wady zgryzu wymagają aparatu samoligaturującego. Wtedy wybór nie należy do pacjenta, a lekarza. Efekt jest tutaj najważniejszy, więc aparat samoligaturujący będzie zaleceniem ortodonty, jeżeli okaże się on koniecznością.

Umów się na wizytę