Aparat stały – rodzaje i zalety aparatów ortodontycznych stałych
Aparat metalowy
To aparat stały, który jest wykorzystywany najczęściej przez ortodontów. Składa się z metalowych zamków przyklejonych do zębów oraz łuku, czyli drutu łączącego wszystkie elementy. Takie rozwiązanie zwykle gwarantuje bardzo wysoką skuteczność w korekcie wad zgryzu i jest także stosunkowo niedrogie. Metalowy aparat ortodontyczny stały będzie również naprawdę odporny na uszkodzenia, można go używać przez długi czas.
Wykorzystywane materiały są bezpieczne dla organizmu oraz dobrze tolerowane przez pacjenta. Metalowy aparat ortodontyczny stały leczy praktycznie każdą wadę, co jest dobrą wiadomością dla pacjenta.
Aparat stały z metalu jest widoczny, co może przeszkadzać osobom, którym zależy na estetyce uśmiechu. Występują tu gumki łączące drut z zamkami i można dowolnie wybrać ich kolor. Dorośli pacjenci, by poprawić estetykę, wybierają często ligatury w kolorze aparatu, a najmłodsi kolorowe.
Aparat estetyczny
Tradycyjny aparat na zęby jest widoczny i niektóre osoby nie chcą w ten sposób zaburzać estetyki uśmiechu. Dlatego powstały aparaty estetyczne, które charakteryzują się tym, że są o wiele mniej widoczne. Zwykle do ich budowy wykorzystuje się przeźroczyste elementy.
Wybór aparatu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta, oczywiście opierając się na ocenie ortodonty. Wiele gabinetów wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów oferuje aparat ortodontyczny estetyczny. Ten rodzaj aparatu także wykorzystuje zamki oraz druty w celu prostowania zębów. Jego cechą charakterystyczną jest, że zamiast metalu do budowy wykorzystuje się ceramikę (porcelanę) lub kryształ, dzięki czemu są o wiele mniej widoczne.
Ile kosztuje aparat na zęby kosmetyczny? Taki wybór może być droższy niż standardowe propozycje. Leczenie za pomocą przezroczystych aparatów jest równie skuteczne, jak za pomocą metalowych i to właśnie na ten wybór najczęściej decydują się pacjenci.
Aparat samoligaturujący
To aparat stały, który wykorzystuje specjalne zamki blokujące drut ortodontyczny bez konieczności używania ligatur elastycznych. Wykorzystuje się tu specjalny mechanizm utrzymujący łuk w odpowiednim dla leczenia położeniu. Aparat stały samoligaturujący wymaga mniej wizyt kontrolnych u ortodonty. Zgryz jest korygowany szybciej i efektywniej.
Aparat samoligaturujący oferuje wyższą skuteczność niż aparat standardowy. Takie rozwiązanie jest także bardziej higieniczne, ponieważ nie ma tutaj gumek, które mogą chłonąć resztki pokarmowe.
Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?
Leczenie wad zgryzu
Leczenie chorób i zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych oraz redukcja bólu głowy i kręgosłupa.
Piękny uśmiech
Poprawa estetyki twarzy – wyrównanie linii zębów, korekta nieprawidłowego zgryzu i podniesienie atrakcyjności uśmiechu.
Prawidłowa higiena
Regularne zabiegi w zakresie higieny jamy ustnej powodujące oczyszczanie powierzchni szkliwa zmniejszają ryzyko próchnicy.
Rodzaje aparatów
ortodontycznych
Aparat stały
Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.
Aparat metalowy
Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki i drut wykonane są z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.
Aparat estetyczny
To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.
Aparat samoligaturujący
To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.
Aparat ruchomy – Aligner
Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym Aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.
Aparat ortodontyczny dla dzieci
Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.
Jaki aparat
stały wybrać?
Aparat ortodontyczny stały zostaje dobrany pod czujnym okiem specjalisty. Lekarz sprawdza stan uzębienia, diagnozuje konkretne wady zgryzu i wybiera leczenie na tej podstawie. Każdy przypadek wymaga oddzielnego dobrania aparatu oraz zabiegów. Oczywiście duże znaczenie mają preferencje pacjenta. Z lekarzem należy omówić cel leczenia oraz ewentualnie wybrać rodzaj aparatu. Można zdecydować się na standardowe propozycje, takie jak aparat metalowy lub mniej widoczne rozwiązania, jak aparat estetyczny czy samoligaturujący. Ortodonci proponują także wybór między stałym aparatem, a ruchomym.
Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Cena aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju i materiału, z którego został wykonany. Ceny całego leczenia ortodontycznego zaczynają się od 13 tys. zł. Wiele zależy od liczby koniecznych wizyt kontrolnych, czasu leczenia i rodzaju wady zgryzu. Warto wiedzieć, że płatność za leczenie nie jest jednorazowa, zwykle dzieli się na wiele części.