Aparat estetyczny – dyskretna i komfortowa metoda korekcji wad zgryzu i przywracania pięknego uśmiechu
Aparat estetyczny – dlaczego warto?
Aparat estetyczny różni się od tradycyjnych tym, że jest wykonany z materiałów o barwie podobnej do zębów jak ceramika czy porcelana lub przezroczystych, jak kryształ. Takie rozwiązanie będzie bardziej estetyczne i atrakcyjne wizualnie.
Zależnie od wady zgryzu i jej stopnia zaawansowania ortodonci dobierają różne metody leczenia. Aparat ortodontyczny estetyczny należy do grupy aparatów stałych cienkołukowych. Niektóre zamki będą w kolorze zęba inne niemal całkowicie niewidoczne, zależnie od potrzeb pacjenta i wyboru materiału, z którego będą wykonane.
Warto wiedzieć, że aparat estetyczny będzie nieco droższym wyborem niż metalowe propozycje. Zapewnia jednak większą estetykę uśmiechu. Pozwala połączyć zalecenia ortodonty z dyskrecją oraz poczuciem komfortu i swobody. Aparat kosmetyczny jest najczęściej wyborem pacjenta, a nie zaleceniem ortodonty.
Jaki aparat ortodontyczny wybrać?
Tradycyjny aparat metalowy czy aparat estetyczny? Wybór odpowiedniej propozycji zależy od preferencji pacjenta. Aparat estetyczny może naśladować barwę zębów lub być całkowicie przezroczysty. Posiada również przezroczyste ligatury estetyczne.
Aparat porcelanowy, ceramiczny i kryształowy ma mniej widoczne zamki i ligatury od tradycyjnego odpowiednika. Takie rozwiązanie jest zalecane dla osób, które chcą zachować estetyczny i naturalny uśmiech. Aparat porcelanowy i ceramiczny jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne względem kryształowego.
Kiedy warto zdecydować się na aparat estetyczny?
Zależy to od indywidualnych preferencji pacjenta i zaleceń lekarza ortodonty. Aparat estetyczny może być dobrym wyborem, kiedy na przykład w pracy danej osoby wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny. Niektóre osoby z przyczyn zawodowych nie chcą wprowadzać zmian w swoim wyglądzie. Aparat kosmetyczny będzie o wiele mniej widoczny od klasycznych metalowych propozycji.
Aparat estetyczny jest świetną propozycją, gdy pacjentowi zależy na wyglądzie i może przeznaczyć więcej środków. Sam efekt leczenia nie różni się od efektu leczenia standardowym aparatem metalowym.
Należy jednak pamiętać, że wybór aparatu powinien zależeć przede wszystkim od diagnozy ortodonty.
Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?
Leczenie wad zgryzu
Leczenie ortodontyczne korzystnie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej: zębów, tkanek przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych.
Piękny uśmiech
Eliminacja stłoczeń zębów i zamykanie szpar międzyzębowych wpływa korzystnie na estetykę twarzy, uśmiech oraz pewności siebie.
Prawidłowa higiena
Aparat ortodontyczny odpowiada za ostateczny efekt czyli piękny uśmiech, a także zdrowie i łatwiejszą higienę jamy ustnej.
Przebieg leczenia
ortodontycznego
Pierwszy krok leczenia ortodontycznego polega na przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu z pacjentem, badania oraz omówieniu oczekiwań i możliwości uzyskania końcowego efektu.
Na podstawie skanów łuków zębowych, zdjęć rentgenowskich i fotograficznych twarzy lekarz prowadzący przygotowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego. Podczas wizyty informuje Pacjenta o rodzaju aparatu, czasie leczenia, przewidywanych kosztach oraz utrzymaniu wyników leczenia.
Wizyta, podczas której Pacjentowi zostaje założony aparat ortodontyczny zajmuje najczęściej ok. 1h
Zalecane jest, aby wizyty kontrolne odbywały się co 4 – 8 tygodni, o częstotliwości wizyt decyduje ortodonta. Na wizycie kontrolnej wymienia się łuki i ligatury oraz ortodonta dopasowuje aparat ortodontyczny do aktualnych postępów w leczeniu.
Rodzaje aparatów
ortodontycznych
Aparat stały
Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.
Aparat metalowy
Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki i drut wykonane są z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.
Aparat estetyczny
To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.
Aparat samoligaturujący
To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.
Aparat ruchomy – Aligner
Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym Aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.
Aparat ortodontyczny dla dzieci
Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.
Czy aparat estetyczny
będzie dobrym wyborem?
Aparat estetyczny wymaga szczególnej dbałości o higienę. Każde przebarwienie może być widoczne na białych lub przezroczystych elementach. Podczas leczenia ortodontycznego nie zaleca się palenia papierosów, ponieważ może ono powodować zauważalne i trudne do usunięcia ślady. Oczywiście aparat kosmetyczny gwarantuje świetny wygląd i ładny uśmiech pacjenta przez cały okres leczenia. Odpowiednio dobrane elementy będą niemal niezauważalne podczas codziennego życia – szczególnie kiedy zdecydujemy się na kryształowe, niemalże niewidoczne zamki.