Skip to main content

Aparat ortodontyczny – najlepsze rozwiązania w leczeniu dorosłych, dzieci i młodzieży

Aparat stały

Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, z których lekarze korzystają, by wyleczyć zgryz pacjenta i poprawić estetykę uśmiechu. Bardzo skuteczne są aparaty stałe. Wymagają częstej pielęgnacji, ale gwarantują znakomite efekty.

Stały aparat ortodontyczny składa się z metalowych lub ceramicznych elementów mocujących (zamków), które przytwierdza się do zębów za pomocą kleju. Dodatkowo składa się z łuków, pierścieni lub rurek na zęby trzonowe. Łuki mogą być mocowane do zamków za pomocą kolorowych ligatur elastycznych bądź być pozbawione ligatur (aparat samoligatutujący).

Każdy element ma tu swoje zastosowanie. Zamki przykleja się bezpośrednio do zębów, łuk łączy wszystkie zamki i powoduje przesuwanie zębów. Stały aparat ortodontyczny można dowolnie modyfikować, by uzyskać pożądany efekt. Ligatury elastyczne wymienia się na każdej wizycie.

Stały aparat ortodontyczny wymaga regularnych wizyt. Bardzo ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej.

Aparat ruchomy – Aligner

Pacjenci mają do wyboru różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Każdy ma swoje zastosowanie oraz wady i zalety. Wybór zależy także od lekarza. Ruchomy aparat ortodontyczny Aligner są to nakładki, które zakłada się na zęby. Alignery są indywidualnie wykonywane dla każdego pacjenta. Ich niewątpliwą zaletą jest, iż są niewidoczne podczas noszenia.

Aligner to aparat ortodontyczny, który zapewnia dyskretną korekcję wady zgryzu. Są to wymienne, przeźroczyste nakładki ortodontyczne. Szyny są zawsze dopasowane indywidualnie do zębów pacjenta. Nakładki, poprzez wywieranie nacisku w precyzyjny sposób przesuwają zęby, by poprawić ich ułożenie.

Zwykle noszenie ruchomego aparatu ortodontycznego (Alignera) będzie mniej bolesne i nie będzie powodowało problemów z utrzymaniem higieny jamy ustnej. Skuteczność takiego rozwiązania jest taka sama, jak w przypadku stałych aparatów.

Aparat ortodontyczny dla dzieci

Aparat ortodontyczny dla dzieci różni się budową od standardowych rozwiązań. Jest on zakładany w przypadku pacjentów mających minimum 6-7 lat. Dla dzieci stworzono różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Można korzystać ze stałych, ruchomych czy estetycznych rozwiązań.

Aparat ortodontyczny dla dzieci najczęściej będzie wykonany tak, by był najbardziej wytrzymały. Ma to zapobiegać przypadkowemu uszkodzeniu. Dodatkowo taki aparat powinien być łatwy w czyszczeniu, by nawet dziecko mogło sobie z nim poradzić.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu mogą wpłynąć na zdrowie zębów, dziąseł oraz szczęk. Warto podjąć leczenie jak najszybciej, ponieważ nieprawidłowe ustawienie uzębienia zwiększa ryzyko kolejnych powikłań. Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne jest skuteczne zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Piękny uśmiech

Zdrowy i estetyczny uśmiech jest istotny dla dobrego samopoczucia oraz pewności siebie. Wady zgryzu są w większości łatwo zauważalne, co zdecydowanie wpływa na samoocenę. Niektóre bardziej skomplikowane problemy prowadzą nawet do zaburzenia estetyki twarzy.

Prawidłowa higiena

Często wady zgryzu utrudniają utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Pacjent nie może samodzielnie dostać się wszędzie ze szczoteczką i nicią dentystyczną. To prowadzi do pewnych powikłań oraz wpływa na komfort, a także zwiększa ryzyko próchnicy.

Rodzaje aparatów 
ortodontycznych

Aparat stały

Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.

Aparat metalowy

Aparat stały

Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki, kłódki i drut są wykonane z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Aparat estetyczny

Aparat stały

To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.

Aparat samoligaturujący

Aparat stały

To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.


Aparat ruchomy – Aligner

Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.


Aparat ortodontyczny dla dzieci

Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.

Umów się na wizytę