Aparat metalowy – tradycyjna i doskonała metoda gwarantująca piękny uśmiech
Aparat metalowy – dlaczego warto?
Jeżeli lekarz zaleci aparat ortodontyczny metalowy, warto zdecydować się na takie leczenie. Przede wszystkim gwarantuje to naprawdę satysfakcjonujące efekty. Aparat metalowy jest stały i dzięki temu przesuwanie zębów na odpowiednie miejsca będzie bardzo skuteczne. Takie rozwiązanie można wykorzystywać przy różnych wadach zgryzu – nawet kiedy są poważne i złożone.
Aparat metalowy to bardzo wytrzymałe rozwiązanie. Dość trudno uszkodzić jakikolwiek element. Dlatego taki aparat może być wykorzystywany nawet przez dłuższy czas. Ważna zaleta to także spora dostępność. Aparat metalowy daje spektakularne efekty – Neoorto oferuje usługę pełnego leczenia od 13 tys. zł.
Jak działa Aparat metalowy?
Aparat metalowy na zęby to jeden z najpopularniejszych rodzajów aparatów ortodontycznych. Składa się z zamków oraz drutów. Zamki są przyklejone do zębów, a drut łączy je ze sobą zmieniając kształt łuku zębowego. Ligatury wykorzystuje się do mocowania drutu do zamków, w ten sposób zmieniając pozycję zębów. Łuki w aparacie wymienia się na wizytach kontrolnych.
Aparat metalowy stopniowo przesuwa i koryguje położenie zębów przy pomocy drutu. Profesjonalny ortodonta określa indywidualnie kształt łuku i dostosowuje go do potrzeb pacjenta. Ligatury służą do kontrolowania nacisku drutu na zęby umożliwiając przywrócenie prawidłowego kształtu łuku zębowego.
Aparat ortodontyczny metalowy przesuwa zęby stopniowo w odpowiednie położenie. Cały proces może potrwać do dwóch lat. Wiele zależy tutaj od stopnia skomplikowania wady zgryzu pacjenta.
Warto wiedzieć, że aparat metalowy wymaga regularnych wizyt u lekarza. Sprawdza on postęp leczenia i reguluje nacisk na zęby przez wymianę drutów oraz ligatur. Aparat metalowy musi być dokładnie czyszczony, ponieważ inaczej może powodować upośledzenie higieny jamy ustnej.
Kiedy należy zgłaszać się do ortodonty?
Aparat metalowy najlepiej sprawdza się, kiedy pacjent ma poważne problemy ze zgryzem. Taka metoda leczenia przynosi świetne efekty w dość krótkim czasie. Aparaty metalowe stałe są znacznie skuteczniejsze niż rozwiązania ruchome.
Aparat na zęby metalowy ma swój urok, który jest ważny dla wielu pacjentów. Ciężko go ukryć, więc można wykorzystać kolorowe gumki w celu nadania mu charakteru. Ten rodzaj aparatu to także gwarancja wytrzymałości.
Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?
Leczenie wad zgryzu
Prawidłowy i zbalansowany zgryz chroni ozębną przed przeciążeniami i zapobiega rozwojowi chorób przyzębia.
Piękny uśmiech
Korekta stłoczeń zębów i widocznej wady zgryzu poprawia profil twarzy i pozwala uzyskać szeroki i olśniewający uśmiech.
Prawidłowa higiena
Odpowiednie leczenie ortodontyczne pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i minimalizuje ryzyko występowania próchnicy.
Przebieg leczenia
ortodontycznego
Pierwszy krok leczenia ortodontycznego polega na przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu z pacjentem, badania oraz omówieniu oczekiwań i możliwości uzyskania końcowego efektu.
Na podstawie skanów łuków zębowych, zdjęć rentgenowskich i fotograficznych twarzy lekarz prowadzący przygotowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego. Podczas wizyty informuje Pacjenta o rodzaju aparatu, czasie leczenia, przewidywanych kosztach oraz utrzymaniu wyników leczenia.
Wizyta, podczas której Pacjentowi zostaje założony aparat ortodontyczny zajmuje najczęściej ok. 1h.
Zalecane jest, aby wizyty kontrolne odbywały się co 4 – 8 tygodni, o częstotliwości wizyt decyduje ortodonta. Na wizycie kontrolnej wymienia się łuki i ligatury oraz ortodonta dopasowuje aparat ortodontyczny do aktualnych postępów w leczeniu.
Rodzaje aparatów
ortodontycznych
Aparat stały
Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.
Aparat metalowy
Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki i drut wykonane są z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.
Aparat estetyczny
To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.
Aparat samoligaturujący
To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.
Aparat ruchomy – Aligner
Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym Aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.
Aparat ortodontyczny dla dzieci
Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.
Czym różni się aparat
z gumkami i bez?
Diagnoza ortodonty to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków w leczeniu ortodontycznym. Specjalista ocenia wadę zgryzu, a następnie wprowadza odpowiedni plan. Ortodonta określa także przybliżony czas noszenia aparatu oraz ustala termin wizyt kontrolnych. Pacjent może dokonać wyboru między aparatem metalowym, a innymi mniej widocznymi rozwiązaniami. W przypadku aparatu stałego metalowego do zębów przyklejane są zamki z małymi gumkami. Pacjent ma możliwość wybrania ich koloru.
Stały aparat na zęby ze specjalnymi zamkami lub klamrami, które umożliwiają przymocowanie drutów ortodontycznych do uzębienia bez gumek, nazywa się samoligaturującym. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne, nie ma potrzeby tak częstych wizyt kontrolnych.
Samoligaturujący aparat ortodontyczny działa bardzo podobnie jak standardowe stałe propozycje. Tutaj jednak efekt jest jeszcze lepszy, ponieważ druty są przymocowane stabilniej i precyzyjniej. Warto wiedzieć, że samoligaturujący aparat ortodontyczny będzie także bardziej higieniczny niż klasyczne rozwiązania. Nie ma tu gumek, gdzie często zbierają się resztki pokarmowe.
Samoligaturujący aparat ortodontyczny może być zbudowany z metalu, ceramiki lub tworzywa sztucznego. Jego forma natomiast będzie dostosowana bezpośrednio do pacjenta i jego potrzeb.
Jak często wizyty kontrolne z aparatem ortodontycznym?
Należy stale nadzorować leczenie. Ortodonta musi regularnie dostosowywać drut i zamki, by nacisk na zęby był odpowiedni. Prostowanie zębów to proces, który wymaga cierpliwości. Najczęściej całe leczenie trwa kilka miesięcy lub dłużej oraz wymaga szeregu wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. W przypadku aparatów metalowych wizyty odbywają się co 4 tygodnie, a aparatów samoligaturujących co ok. 8 tygodni.