Skip to main content

Aparat ortodontyczny dla dzieci – uśmiech Twojego dziecka w rękach ekspertów

aparat na zęby dla dziecka

Aparat ortodontyczny dla dzieci – czy warto?

Jeżeli dziecko ma wady zgryzu, mogą one wpłynąć na późniejsze zdrowie oraz jakość życia. Niektóre problemy prowadzą do poważnych powikłań, takich jak trudności w oddychaniu i żuciu pokarmów. Aparat ortodontyczny dla dzieci zredukuje ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej oraz urazów zębów. Dodatkowo rozpoczęcie leczenia zapobiegnie poważnym powikłaniom, do których prowadzą nieleczone wady zgryzu u dziecka.

Aparat ortodontyczny dla dzieci można założyć już od około 6-7 roku życia. Wcześniejsze rozpoznanie wad zgryzu potencjalnie skróci czas całego leczenia oraz zmniejszy jego koszty. Oczywiście w ramach diagnozy należy zgłosić się do dobrego ortodonty. Profesjonalista wykryje wadę zgryzu i dopasuje odpowiednie leczenie także dla dziecka.

aparat ortodontyczny dziecięcy

Jak działa Aparat ortodontyczny dla dzieci?

Aparat ortodontyczny dla dzieci może być stały lub ruchomy, zależnie od wad zgryzu i dobranego przez lekarza leczenia. Działanie polega na stopniowym przesuwaniu zębów w odpowiednie miejsca. Leczenie wymaga założenia aparatu oraz regularnych wizyt kontrolnych, by dostosowywać zgryz i niwelować kolejne wady. Cały proces korekcji może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Leczenie wad zgryzu jest niezwykle ważne, szczególnie u najmłodszych. Aparat ortodontyczny dla dzieci może zniwelować nieprawidłową linię zębów i wykluczyć przyszłe, poważniejsze problemy. Warto wiedzieć, że rozwiązania, które są proponowane najmłodszym, różnią się od leczenia dorosłych.

Aparat ortodontyczny dla dzieci jest mniejszy, lżejszy oraz wygodniejszy. Dodatkowo wykorzystuje się na przykład kolorowe gumki, które poprawiają estetykę uśmiechu. Ortodonci używają również dodatkowych drutów do aparatu dla dziecka, co może znacznie przyspieszyć cały proces leczenia.

aparat na zęby dla dzieci

Kiedy należy rozważyć Aparat ortodontyczny dla dzieci?

Aparat na zęby dla dzieci należy rozważyć już od około 6-7 roku życia, jeżeli tylko zauważymy potencjalne wady zgryzu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do gabinetu ortodontycznego. Specjalista zdiagnozuje problemy i precyzyjnie dobierze odpowiednie leczenie.

Aparat ortodontyczny dla dzieci będzie koniecznością, jeśli wady zgryzu utrudniają codzienne życie. Pojawia się problem stłoczonych zębów, niewłaściwe ułożenie szczęk, problem z oddychaniem, chrapanie, utrudnione mówienie czy niemożliwość utrzymania higieny jamy ustnej. Te i podobne objawy można bardzo łatwo zauważyć i powinny być znakiem, że należy zabrać dziecko do ortodonty.

Aparat na zęby dla dzieci nie jest bardzo problematyczny. Należy edukować i tłumaczyć cały proces leczenia najmłodszym. Niektóre gabinety jak Neoorto oferują aparat na zęby kolorowy, który jest stworzony specjalnie dla dzieci.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu

Wada zgryzu dziecka, kwalifikuje je do noszenia aparatu ortodontycznego. Zwykle wykorzystuje się aparaty ruchome, by proces korekcji zgryzu był możliwie najszybszy, u dzieci to szczególnie istotne. Sporadycznie używane są również aparaty stałe.

Edukacja najmłodszych

Młodzi pacjenci chętnie korzystają z leczenia ortodontycznego. Kwestia wyglądu jest tu bardzo ważna. Dodatkowo dla najmłodszych mamy kolorową wersję aparatu. Dziecko samo może decydować o wyborze koloru ligaturek. Warto uczyć dbania o zęby od najmłodszych lat.

Piękny uśmiech

Nagrodą za wytrwałość w leczeniu jest zawsze poprawa rysów twarzy oraz zdrowe i równe zęby. Pozbycie się kompleksów dzięki naturalnemu i pięknemu uśmiechowi dodaje pewności siebie i podnosi samoocenę. Dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym  jest to szczególnie ważne.

Przebieg leczenia
ortodontycznego

Pierwszy wizyta

Pierwszy krok leczenia ortodontycznego polega na przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu z pacjentem, badania oraz omówieniu oczekiwań i możliwości uzyskania końcowego efektu.

Plan leczenia ortodontycznego

Na podstawie skanów łuków zębowych, zdjęć rentgenowskich i fotograficznych twarzy lekarz prowadzący przygotowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego. Podczas wizyty informuje Pacjenta o rodzaju aparatu, czasie leczenia, przewidywanych kosztach oraz utrzymaniu wyników leczenia.

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Wizyta, podczas której Pacjentowi zostaje założony aparat ortodontyczny zajmuje najczęściej ok. 1h.

Wizyty kontrolne

Zalecane jest, aby wizyty kontrolne odbywały się co 4 – 8 tygodni, o częstotliwości wizyt decyduje ortodonta. Na wizycie kontrolnej wymienia się łuki i ligatury oraz ortodonta dopasowuje aparat ortodontyczny do aktualnych postępów w leczeniu.

Utrzymanie wyników leczenia
Leczenie ortodontyczne kończy się zdjęciem aparatu ortodontycznego i zaleceniem noszenia aparatu retencyjnego, który ma za zadanie zatrzymać piękny uśmiech na twarzy.

Rodzaje aparatów 
ortodontycznych

Aparat stały

Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.

Aparat metalowy

Aparat stały

Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki i drut wykonane są z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Aparat estetyczny

Aparat stały

To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.

Aparat samoligaturujący

Aparat stały

To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.


Aparat ruchomy – Aligner

Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym Aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.


Aparat ortodontyczny dla dzieci

Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.

Umów się na wizytę