Skip to main content

Aparat ruchomy Aligner – proste zęby bez stałego aparatu

aparat na zęby ruchomy

Czym jest Aparat ruchomy – Aligner?

Aligner to przezroczyste, miękkie oraz odpowiednio wyprofilowane nakładki, które są dopasowane do zębów pacjenta. Działają na zasadzie zmiany siły nacisku, by stopniowo przesuwać zęby na właściwe pozycje. Aligner jest wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego, które jest niemal niezauważalne oraz perfekcyjnie przylega do uzębienia.

Aparat ruchomy w takiej postaci wykorzystuje się do leczenia umiarkowanych wad zgryzu. Nakładki ortodontyczne trzeba zmieniać co 1 lub 2 tygodnie, by stopniowo przesuwać zęby. Konkretna długość czy wygląd szyn Aligner zależy od wad zgryzu pacjenta.

Aligner to aparat na zęby zdejmowany, więc jest bardzo wygodny. Nie ma tam również żadnych drutów i zamków, które mogą podrażniać wnętrze jamy ustnej. Taki aparat ruchomy można po prostu wyjąć przed jedzeniem czy myciem zębów. Nakładki ortodontyczne da się również bez problemu wyczyścić pod bieżącą wodą. Pacjent może łatwo utrzymywać higienę dzięki temu.

aparat zdejmowalny

Jak działa Aparat ruchomy – Aligner?

Aparat ruchomy w postaci nakładek ortodontycznych skutecznie koryguje wadę zgryzu. Co 1 lub 2 tygodnie konieczna jest wymiana, którą pacjent może wykonywać we własnym zakresie. Nie ma w konieczności w takim razie częstych wizyt u ortodonty. Nakładki można wyjmować przed jedzeniem. Korzystanie z nich nie jest problematyczne i zazwyczaj nie utrudnia mowy.

Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Przezroczyste nakładki Aligner niemal w ogóle nie pogarszają estetyki uśmiechu. Aparat ruchomy świetnie sprawdza się w przypadku korygowania mniejszych wad zgryzu: jak rotacje czy stłoczenie zębów.

Aparat ortodontyczny ruchomy wymaga jednak dyscypliny oraz noszenia przez 22 h na dobę. Skraca jednak znacznie czas leczenia ortodontycznego.

Istotą działania nakładek Aligner jest zmiana siły nacisku, która stopniowo zmienia położenie zębów na prawidłowe. Uzyskuje się to poprzez regularną wymianę nakładek (średnio co dwa tygodnie, zgodnie z zaleceniami lekarza).

nakładka ortodontyczna

Kiedy należy rozważyć Aparat ruchomy – Aligner?

Wybór konkretnego leczenia zależy od diagnozy i zaleceń lekarza ortodonty. Aligner idealnie sprawdzi się w leczeniu łagodnych lub umiarkowanych wad zgryzu. Takie rozwiązanie jest dyskretne oraz naprawdę wygodne w codziennym życiu.

Warto zauważyć, że leczenie wykorzystujące aparat ruchomy Aligner nie zawsze będzie droższe niż leczenie za pomocą aparatu stałego. Nakładki ortodontyczne są niezwykle popularne przez wygodę oraz walory estetyczne. Dlatego też gabinety takie jak Neoorto oferują usługę leczenia z ich pomocą w naprawdę przystępnych cenach.

Ostateczna decyzja odnośnie aparatu i wyboru metody leczenia powinna należeć do lekarza ortodonty. Jeżeli to tylko możliwe, Aligner jest lepszym rozwiązaniem. Niektóre wady zgryzu wymagają jednak bardziej złożonych rozwiązań, wtedy konieczny będzie aparat stały.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu

Nakładki ortodontyczne mogą skutecznie zlikwidować diastemy (przerwy między zębami) oraz stłoczenia zębów. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie zgryzu głębokiego, przodozgryzu, zgryzu otwartego i krzyżowego.

Piękny uśmiech

Nakładki na zęby to precyzyjna i szybka metoda gwarantująca sukces w przywracaniu cudownego uśmiechu. Szyny nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach i są praktycznie niewidoczne. Przezroczyste nakładki ortodontyczne zapewniają proste zęby w krótkim czasie.

Prawidłowa higiena

Zapobieganie wadom zgryzu i nieprawidłowościom w ułożeniu zębów przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Proste zęby umożliwiają łatwiejszą higienę jamy ustnej co przekłada się na zdrowe zęby, dziąsła i zmniejszenie ryzyka występowania próchnicy.

Przebieg leczenia
ortodontycznego

Pierwszy wizyta

Pierwszy krok leczenia ortodontycznego polega na przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu z pacjentem, badania oraz omówieniu oczekiwań i możliwości uzyskania końcowego efektu.

Plan leczenia ortodontycznego

Na podstawie wycisku, zdjęć rentgenowskich i fotograficznych twarzy lekarz prowadzący przygotowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego. Podczas wizyty informuje Pacjenta o rodzaju aparatu, czasie leczenia, przewidywanych kosztach oraz utrzymaniu wyników leczenia.

Jak wygląda leczenie metodą Aligner?

Leczenie aparatem Aligner polega na wydaniu i dopasowaniu nakładek oraz zaplanowaniu harmonogramu ich zmian. Często leczenie aparatami nakładkowymi wymaga zamocowania specjalnych attachmentów na powierzchni zębów, dzięki którym siła nacisku nakładek przekazywana jest celem przesunięcia zębów. Attachmenty są bezbarwne i są mocowane na pierwszej wizycie.

Wizyty kontrolne

Podczas wizyt kontrolnych, których częstotliwości uzależniona jest od decyzji lekarza sprawdzana jest poprawność leczenia i oceniane są jego efekty. Jeżeli jest to wymagane, wykonywany jest również stripping zębów, zgodnie z wytycznymi planu leczenia.

Utrzymanie wyników leczenia

Leczenie ortodontyczne kończy się zaleceniem noszenia aparatu retencyjnego, który ma za zadanie zatrzymać piękny uśmiech na twarzy. W tym przypadku retencja powinna trwać dwukrotnie dłużej niż okres noszenia nakładek ortodontycznych. 

Rodzaje aparatów 
ortodontycznych

Aparat stały

Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.

Aparat metalowy

Aparat stały

Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki i drut wykonane są z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Aparat estetyczny

Aparat stały

To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.

Aparat samoligaturujący

Aparat stały

To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.


Aparat ruchomy – Aligner

Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym Aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.


Aparat ortodontyczny dla dzieci

Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.

Aligner – niewidoczne nakładki na zęby,
które zapewniają szeroki i piękny uśmiech

Wybór między aparatem ruchomym, a dowolnym innym należy do prowadzącego lekarza. Ortodonta na podstawie zdjęć rentgenowskich i telemetrycznych głowy diagnozuje wadę zgryzu pacjenta i dobiera odpowiednie leczenie. Wiele osób oczekuje dyskretnej korekty bez zamków i drutu oraz krótszego czasu leczenia. Z pomocą może przyjść aparat Aligner. Metoda ta jest naprawdę skuteczna i dla wielu osób staje się doskonałą alternatywą wobec aparatów stałych.

Aparat ruchomy Aligner jest bardzo wygodny, ale musi być wymieniany stosunkowo często, więc wymaga wielu wizyt kontrolnych. Koszty leczenia ze względu na krótki czas mogą być niższe niż stałym aparatem ortodontycznym. Terapia jest bezbolesna, nieinwazyjna i bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów. Leczenie przezroczystymi nakładkami zapewnia najwyższy stopień estetyki. Dlatego coraz więcej osób wybiera takie rozwiązanie. 

Umów się na wizytę