Skip to main content

Ortodoncja – nowoczesna diagnostyka i planowanie skutecznego leczenia

ortodoncja

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wad zgryzu. Dobry ortodonta rozwiązuje problem z krzywymi zębami za pomocą aparatów stałych lub ruchomych, co poprawia stan uzębienia oraz estetykę twarzy i uśmiech pacjenta.

Diagnozowanie takich wad jak nierówne zęby, stłoczenia czy zbyt duże przestrzenie międzyzębowe (diastema) jest bardzo ważne i pozwala podjąć odpowiednią terapię. Nieleczone problemy ortodontyczne mogą prowadzić do utrudnionego żucia, mówienia, oddychania oraz starcia zębów. Przekłada się to także na obniżoną jakość życia pacjenta. Leczenie ortodontyczne zapobiega nieprawidłowościom zgryzu za pomocą aparatów stałych lub nakładek ortodontycznych. Czasami wymaga współpracy ze specjalistą chirurgi szczękowo-twarzowej.

ortodonta

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne polega na korygowaniu wad zgryzu, w celu przywrócenia poprawnego ułożenia zębów oraz symetrii twarzy. Dobry ortodonta może za pomocą odpowiednich zabiegów i prawidłowo dobranego aparatu wyprostować zęby i zapewnić piękny uśmiech. Proces leczenia ortodontycznego rozpoczyna się od dokładnej diagnostyki (konsultacja, skany łuków zębowych, badanie rentgenowskie), na podstawie której zostaje określony plan leczenia.

W zależności od rodzaju wady zgryzu lekarz ortodonta może zalecić noszenie aparatu ruchomego lub stałego. Aparat stały to jeden z najpopularniejszych środków używanych przez ortodontów w celu prostowania zębów. Ortodoncja do prostowania zębów wykorzystuje również, lubiane przez pacjentów ze względu na małą widoczność, przezroczyste nakładki ortodontyczne. 

Po założeniu aparatu ortodontycznego konieczne są regularne wizyty kontrolne u lekarza. Trzeba też pamiętać o higienie jamy ustnej. Czasami celem korekty wady zgryzu konieczne są ekstrakcję zębów. Leczenie ortodontyczne zawsze dobiera lekarz i określa je na podstawie konkretnego przypadku pacjenta. Cały proces może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

ortodoncja

Kiedy należy zgłaszać się do ortodonty?

Do ortodonty może zgłosić się każdy, w przypadku dzieci leczenie rozpoczyna się już od około 7 roku życia. Jeśli chodzi o dobry gabinet ortodontyczny, Łódź ma do zaoferowania między innymi usługi Neoorto. Warto korzystać z pomocy sprawdzonego lekarza, ponieważ tylko wtedy poprawa wyglądu zębów i jakości życia będzie gwarantowana.

Wątpliwości dotyczące ułożenia zębów powinny być konsultowane z lekarzem. Tylko profesjonalista może wydać trafną opinię co do wad zgryzu pacjenta. Ortodoncja obejmuje szeroki zakres przypadków, więc warto konsultować się z lekarzem i rozwiewać swoje wątpliwości. Dobry ortodonta przygotuje spersonalizowany plan leczenia.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu mogą powodować problemy związane z bólem głowy. Pacjenci skarżą się także na kłopoty z żuciem oraz mową. Leczenie ortodontyczne może w takich przypadkach przynieść poprawę.

Piękny uśmiech

Leczenie ortodontyczne niweluje problem krzywych zębów, które wpływają na estetykę twarzy. Odpowiednio dobrane metody pozwolą uzyskać hollywoodzki uśmiech oraz zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych jamy ustnej.

Prawidłowa higiena

Wady zgryzu mogą utrudniać utrzymanie prawidłowej higieny w jamie ustnej. Warto o to zadbać, ponieważ często skutki mogą być naprawdę poważne. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadzi między innymi do próchnicy.

Przebieg leczenia
ortodontycznego

Pierwszy wizyta

Pierwszy krok leczenia ortodontycznego polega na przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu z pacjentem, badania oraz omówieniu oczekiwań i możliwości uzyskania końcowego efektu.

Plan leczenia ortodontycznego

Na podstawie skanów łuków zębowych, zdjęć rentgenowskich i fotograficznych twarzy lekarz prowadzący przygotowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego. Podczas wizyty informuje Pacjenta o rodzaju aparatu, czasie leczenia, przewidywanych kosztach oraz utrzymaniu wyników leczenia.

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Wizyta, podczas której Pacjentowi zostaje założony aparat ortodontyczny zajmuje najczęściej ok. 1h.

Wizyty kontrolne

Zalecane jest, aby wizyty kontrolne odbywały się co 4 – 8 tygodni, o częstotliwości wizyt decyduje ortodonta. Na wizycie kontrolnej wymienia się łuki i ligatury oraz ortodonta dopasowuje aparat ortodontyczny do aktualnych postępów w leczeniu.

Utrzymanie wyników leczenia
Leczenie ortodontyczne kończy się zdjęciem aparatu ortodontycznego i zaleceniem noszenia aparatu retencyjnego, który ma za zadanie zatrzymać piękny uśmiech na twarzy.

Rodzaje aparatów 
ortodontycznych

Aparat stały

Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.

Aparat metalowy

Aparat stały

Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki i drut wykonane są z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Aparat estetyczny

Aparat stały

To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.

Aparat samoligaturujący

Aparat stały

To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.


Aparat ruchomy – Aligner

Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym Aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.


Aparat ortodontyczny dla dzieci

Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.

Jak wybrać
najlepszego ortodontę?

Dobry ortodonta to podstawa, jeśli chodzi o prostowanie krzywych zębów i zapewnienie pięknego uśmiechu. Warto sprawdzić przede wszystkim kwalifikacje i doświadczenie wybranej osoby, opinie pacjentów oraz opis placówki. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę podejście do każdego klienta, oferowane usługi czy też koszty pojedynczych zabiegów oraz całościowego leczenia. Ważne będą również dostępne terminy. 

Jeżeli potrzebny jest naprawdę dobry ortodonta, Łódź ma wiele do zaoferowania – gabinet Neoorto będzie idealnym rozwiązaniem. Nasze wieloletnie doświadczenie i stale podnoszone umiejętności medyczne są gwarancją precyzyjnego leczenia i doskonałych efektów. Zespół profesjonalistów w gabinecie ortodontycznym zawsze będzie gotowy pomóc nawet w najtrudniejszych przypadkach. 

Umów się na wizytę