Skip to main content
2024-05-07

Co zrobić, aby mieć proste zęby bez aparatu?

Proste, zdrowe zęby zapewniają piękny uśmiech i wpływają na samopoczucie. Wady zgryzu powodują nie tylko problemy natury estetycznej, ale nieleczone mogą powodować trudności z mówieniem lub spożywaniem pokarmów. Noszenie metalowego aparatu ortodontycznego nie należy do najbardziej komfortowych rozwiązań, dlatego wiele osób zastanawia się nad alternatywnymi metodami leczenia. Sprawdź,  co możesz zrobić, aby uniknąć noszenia aparatu stałego i cieszyć się olśniewającym uśmiechem.

Przyczyny wad zgryzu

Wady zgryzu wymagają odpowiednich działań, ponieważ mogą negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie i powodować poważne problemy zdrowotne. W wielu przypadkach na wadę zgryzu mogą wpływać obciążenia genetyczne lub przyjmowanie niektórych leków. Bardzo często przyczyną problemów ortodontycznych są nieprawidłowe nawyki takie jak:

  • ssanie kciuka,
  • zbyt długie używanie smoczka,
  • nieprawidłowa pozycja podczas spania lub karmienia, co może powodować zaburzenia równowagi mięśni żuchwy,
  • oddychanie przez usta,
  • zaciskanie i zgrzytanie zębami,
  • nadmierne gryzienie przedmiotów,
  • zbyt długie spożywanie rozdrobnionych pokarmów.

Eliminacja niewłaściwych nawyków to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i zmniejszenia wad zgryzu. Takie rozwiązanie wymaga jednak dużej dyscypliny i konsekwencji w działaniu, ale nie wymaga nakładów finansowych. Eliminacja złych nawyków przynosi dobre efekty w przypadku niewielkich problemów ortodontycznych i jest znacznie skuteczniejsza w przypadku niemowląt i dzieci. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe nie powinny walczyć z niezdrowymi przyzwyczajeniami. Praca nad niewłaściwymi nawykami korzystnie wpłynie na efekty leczenia ortodontycznego oraz zdrowie jamy ustnej.

Aligner – niewidoczny i komfortowy sposób na proste zęby

Aligner to przeźroczyste, elastyczne nakładki na zęby, zwane aparatem ortodontycznym ruchomym lub zdejmowanym, dzięki którym można poprawić wygląd zębów i estetykę uśmiechu. Specjalistyczny ruchomy aparat na zęby jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa, co sprawia, że jest prawie niewidoczny i nie powoduje podrażnień jamy ustnej. Aligner to nowoczesna metoda leczenia problemów ortodontycznych, polecana w przypadku niektórych wad zgryzu. Z ruchomego aparatu na zęby najczęściej korzystają osoby dorosłe, którym zależy na pięknym uśmiechu bez konieczności noszenia metalowego aparatu przez kilkanaście miesięcy. Ruchomy aparat to także duża oszczędność czasu, ze względu na brak konieczności częstych wizyt w gabinecie ortodontycznym ani specjalnej higieny jamy ustnej.  Możliwość zdejmowania aparatu ortodontycznego przed posiłkiem czy myciem zębów również wpływa na komfortowe użytkowanie.

Aligner wymaga noszenia przez 22 godziny dziennie, dlatego należy pamiętać o konsekwentnym stosowaniu się do zaleceń ortodonty. W przeciwieństwie do tradycyjnych stałych aparatów ortodontycznych należy je wymieniać co 1-2 tygodnie, co również wymaga samodyscypliny.

Przezroczyste nakładki na zęby są nowatorskim rozwiązaniem i doskonałą alternatywą dla niewygodnych i nieestetycznych metalowych aparatów ortodontycznych, ale są także znacznie droższe. Aligner doskonale sprawdzi się w przypadku niektórych wad zgryzu, ale nie jest polecany w przypadku leczenia dzieci, jak również skomplikowanych problemów ortodontycznych.

Eliminacja nieprawidłowych nawyków i nowoczesne metody leczenia takie jak Aligner to skuteczne sposoby na proste zęby bez stałego aparatu ortodontycznego. Wybór metody leczenia najlepiej skonsultować podczas wizyty w gabinecie ortodontycznym. Zapraszamy do umówienia się na konsultację do naszego gabinetu w Łodzi. Podczas wizyty lekarz dobierze metodę leczenia do indywidualnych potrzeb. Sprawdź opinie pacjentów i skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.