Skip to main content
2024-12-09

Co jeść przez pierwsze dni aparatu?

Aparat ortodontyczny należy do najskuteczniejszych metod leczenia wad zgryzu. Wymaga jednak ścisłego przestrzegania zaleceń ortodonty dotyczących higieny jamy ustnej, a także odpowiedniej diety, zwłaszcza podczas pierwszych dni noszenia  aparatu. Dyskomfort, wrażliwość zębów i konieczność przyzwyczajenia się do nowej sytuacji sprawiają, że zmiana diety staje się niezbędna.Sprawdź, z jakich pokarmów trzeba zrezygnować, a które są zalecane przy aparacie na zęby.

Czego unikać przy noszeniu aparatu ortodontycznego?

Pierwsze dni z aparatem mogą wiązać się z dyskomfortem przy gryzieniu i żuciu, wrażliwością zębów na zimne, gorące lub twarde pokarm, a także drażnieniem wnętrza policzków i warg przez zamki aparatu. W trakcie leczenia ortodontycznego należy zrezygnować z twardych i klejących pokarmów, pikantnych przypraw, bardzo zimnych lub gorących napoi oraz produktów, które mogą powodować przebarwienia lub pozostawiać niewielkie drobinki, trudne do usunięcia. Wśród niezalecanych produktów można wymienić: twarde warzywa i owoce, orzechy, krówki, toffi, chipsy, buraki, soki z czerwonych owoców, kawa, herbata, czerwone wino, napoje gazowane i alkohol.

Produkty polecane przy aparacie na zęby

Ciepłe, ale nie gorące zupy kremy to idealne rozwiązanie, ponieważ w pierwszych nie są zalecane zupy z dużymi kawałkami mięsa lub twardych warzyw. Są lekkostrawne, sycące i łatwe do spożycia bez konieczności gryzienia. Do najbardziej polecanych należą: krem z brokułów, krem z dyni, krem z białych warzyw, krem z cukinii. Białko jest niezbędne w codziennej diecie, a w pierwszych dniach leczenia ortodontycznego warto sięgać po jego łatwostrawne źródła: Doskonale sprawdzą się jajka. zwłaszcza gotowane na miękko lub w formie omletu, gotowane lub duszone ryby morskie. Warzywa można spożywać, ale najlepiej gotowane lub jako puree. Do najbardziej zalecanych należą marchew, kalafior, ziemniaki, groszek, bataty, cukinia.  Produkty takie jak kasza jaglana, ryż biały lub brązowy oraz makarony stanowią świetną bazę dla posiłków. Kasza, ryż, czy makaron z sosem pomidorowym, czy śmietanowym z duszonymi warzywami to smaczny, zbilansowany posiłek, idealny podczas pierwszych dni noszenia aparatu ortodontycznego. Przy aparacie można sięgnąć po owoce takie jak banany, brzoskwinie w syropie bez cukru, maliny.

Pieczywo, przetwory mleczne i desery przy aparacie ortodontycznym

Twarde pieczywo, takie jak bagietki czy skórki chleba, może być problematyczne, podobnie jak chleb lub bułki z ziarnami czy pestkami. Nie oznacza to jednak, że pieczywo jest całkowicie wykluczone z diety w pierwszych dniach noszenia aparatu. Warto wybrać chleb tostowy, bułki mleczne, a także delikatnie przypieczone tosty z masłem lub pastami warzywnymi.Mleko i przetwory mleczne to świetne źródło wapnia, który wspiera zdrowie zębów. W pierwszych dniach po założeniu aparatu szczególnie dobrze sprawdzą się: jogurty naturalne, twaróg lub serki homogenizowane, koktajle mleczne oraz budyń. W pierwszych dniach można też sięgnąć po desery, przy czym najlepiej sprawdzą się musy owocowe i galaretka. Dobrym rozwiązaniem są również koktajle na bazie jogurtu naturalnego lub mleka z owocami lub szpinakiem, czy awokado.

Pierwsze dni z aparatem stałym to czas na łagodne i miękkie posiłki, które pozwolą zębom i dziąsłom przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Należy pamiętać, że każda osoba reaguje na aparat inaczej, dlatego warto dostosować dietę do indywidualnych potrzeb.Z czasem będzie możliwe wrócić do bardziej zróżnicowanych pokarmów, ale dbanie o odpowiednie jedzenie na początku leczenia pomoże  przetrwać ten okres z komfortem i uśmiechem. W przypadku pytań lub wątpliwości najlepiej skonsultować się z ortodontą telefonicznie, mailowo lub porozmawiać na temat diety podczas kolejnej wizyty.