Skip to main content
2024-06-22

Ile lat się nosi aparat ruchomy?

Aparat ruchomy to coraz częściej wybierana metoda leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego cieszy się popularnością u pacjentów, którym zależy nie tylko na poprawie wyglądu zębów, ale także na dyskrecji. Aparat ruchomy jest również bardziej komfortowy niż tradycyjny aparat stały. Czas leczenia uzależniony jest od wielu czynników. Poznaj zalety aparatu ruchomego, przebieg leczenia i dowiedz się, ile trzeba go nosić aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

Korzyści z noszenia aparatu ruchomego

Aparat ruchomy Aligner to nowoczesne rozwiązanie zapewniające optymalne efekty leczenia, a przy tym jest praktycznie niewidoczny. Estetyczny, przezroczysty aparat jest nie tylko dyskretny, ale też bardziej komfortowy niż tradycyjny, metalowy. Noszenie aparatu ruchomego nie wymaga specjalnej higieny jamy ustnej, ani częstych wizyt kontrolnych, a przy tym pozwala uzyskać pożądane rezultaty leczenia.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów, które mają istotny wpływa na czas noszenia aparatu ruchomego:

  1. konsultacja ortodontyczna, która obejmuje badanie jamy ustnej, wykonanie zdjęć rentgenowskich i wycisków zębów. Na tej podstawie ortodonta opracowuje plan leczenia.
  2. wybór aparatu i wizyty kontrolne – ilość wizyt kontrolnych ustalana jest indywidualnie z pacjentem. Częstotliwość wizyt od rodzaju wady zgryzu.
  3. retencja – po osiągnięciu pożądanych rezultatów pacjent otrzymuje aparat retencyjny który ma zapobiegać powrotowi zębów do pierwotnych pozycji. Okres noszenia aparatu retencyjnego może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W niektórych przypadkach zalecane jest noszenie  również w nocy.

Co wpływa na czas noszenia aparatu ortodontycznego ruchomego?

Noszenie aparatu na zęby wymaga czasu i ścisłego przestrzegania zaleceń ortodonty. Zazwyczaj okres noszenia aparatu wynosi od kilku miesięcy do kilku lat.  Na czas noszenia aparatu ruchomego wpływają takie czynniki jak:

  • rodzaj wady zgryzu –  jak niewielkie przemieszczenia zębów, mogą być skorygowane w stosunkowo krótkim czasie, nawet w ciągu 6-12 miesięcy. Bardziej skomplikowane przypadki, takie jak poważne wady zgryzu, mogą wymagać noszenia aparatu ortodontycznego nawet przez kilka lat.
  • wiek pacjenta – im szybciej rozpocznie się leczenie ortodontyczne, tym bardziej pożądane efekty można uzyskać w krótszym czasie. U osób dorosłych proces leczenia zazwyczaj trwa dłużej, ze względu na zakończony rozwój kości, dlatego w przypadku wad zgryzu zalecana jest konsultacja ortodontyczna i jak najszybsze wdrożenie leczenia.
  • regularność wizyt kontrolnych – regularne wizyty u ortodonty są kluczowe dla monitorowania postępów leczenia i dokonywania niezbędnych korekt. Zaniedbanie wizyt kontrolnych może wydłużyć czas noszenia aparatu.
  • przestrzeganie zaleceń ortodonty – w przypadku aparatu ruchomego bardzo ważna jest samodyscyplina. Aparat Aligner należy nosić przez minimum 22 godziny na dobę, a także wymieniać co 1-2 tygodni. Skrupulatne stosowanie się do zaleceń ma ogromny wpływ na efekty i czas leczenia .

Czas noszenia aparatu ortodontycznego jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależy od wielu czynników. Średnio wynosi on od 1 do 3 lat, ale może się różnić w zależności od specyfiki przypadku. Kluczem do skutecznego i sprawnego leczenia jest ścisła współpraca z ortodontą oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej i użytkowania aparatu. Warto jednak pamiętać, że tylko w ten sposób można cieszyć się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem. Przed wyborem aparatu ruchomego najlepiej umówić się na wizytę w gabinecie ortodontycznym.

Zobacz opinie zadowolonych pacjentów  i umów się na konsultację w naszym gabinecie w Łodzi. Możesz umówić się telefonicznie, mailowo, lub osobiście. Zapraszamy do kontaktu.