O co zapytać na pierwszej wizycie u ortodonty?
Na pierwszej wizycie u ortodonty warto przygotować kilka pytań, które pomogą Ci lepiej zrozumieć sytuację stomatologiczną Twojego dziecka oraz proces leczenia ortodontycznego. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie są wskazania i przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego i o czym należy pamiętać przed pierwszą wizytą.
Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym – wskazania
Wskazania do pierwszej wizyty u ortodonty różnią się w zależności od wieku pacjenta. W przypadku dorosłych najczęściej są to względy estetyczne. Osoby niezadowolone z wyglądu zębów, które nie podjęły leczenia ortodontycznego w wieku dziecięcym, zazwyczaj decydują się na konsultacje z powodu kompleksów i zaniżonego poczucia własnej wartości. W przypadku dzieci istnieje szereg czynników wpływających na konieczność umówienia wizyty w gabinecie ortodontycznym. Optymalne efekty leczenia ewentualnych nieprawidłowości odpowiednia diagnoza, z którą nie należy zwlekać do czasu pojawienia się zębów stałych. Wskazaniem do konsultacji ze specjalistą należą:
- czynniki genetyczne, występowanie wad zgryzu w najbliższej rodzinie znacznie zwiększa ryzyko,
- problemy z mówieniem, oddychaniem i spożywaniem pokarmów,
- chrapanie,
- wady wymowy,
- nadmierne gryzienie przedmiotów lub ssanie kciuka,
- bruksizm,
- asymetria twarzy,
- bóle głowy,
- przodozgryz,
- tyłozgryz,
- zgryz otwarty,
- zgryz głęboki,
- diastema,
- progenia,
- zatrzymany ząb,
- stłoczenie lub szparowatość zębów.
Bardzo często pierwsza wizyta u ortodonty poprzedzona jest konsultacja z pediatrą lub logopedą. Należy pamiętać, że im szybciej rozpocznie się leczenie wad zgryzu, tym bardziej satysfakcjonujące rezultaty można uzyskać, a także zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy, paradontozy i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Zbyt późne wdrożenie leczenia ortodontycznego wpływa również na jego znacznie wyższy koszt.
Kiedy nie można rozpocząć leczenia ortodontycznego?
Leczenie ortodontyczne pozwala skutecznie korygować wady zgryzu, ale należy pamiętać o przeciwwskazaniach, które należy wykluczyć, aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych. Podstawowym przeciwwskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego są stany zapalne jamy ustnej, próchnica, choroby przyzębia. Przed planowanym rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne jest zatem wdrożenie leczenia stomatologicznego. Aparatu ortodontycznego nie można założyć u osób z nieuregulowaną cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi, a także z chorobami związanymi z obniżoną odpornością organizmu. Wykluczenie przeciwwskazań do leczenia ortodontycznego wpływa na bezpieczeństwo pacjenta oraz skuteczność zastosowanej metody korekty wad zgryzu.
Najważniejsze pytania podczas pierwszej wizyty u ortodonty
Podczas pierwszej wizyty u ortodonty warto zadać następujące pytania:
- Jakie są problemy ortodontyczne i możliwości leczenia?
- Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
- Jak długo będzie trwało leczenie ortodontyczne u mojego dziecka?
- Z jakimi kosztami wiążę się leczenie ortodontyczne?
- Jakie są metody leczenia zdiagnozowanej wady zgryzu?
- Na jakie efekty leczenia mogę liczyć?
- Z jakim ryzykiem wiąże się wybrana metoda leczenia ortodontycznego?
- Jakie są zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej i utrzymania aparatów ortodontycznych w czystości?
- Czy istnieją jakieś ograniczenia podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
Zadawanie pytań podczas pierwszej wizyty u ortodonty pomoże Ci lepiej zrozumieć proces leczenia ortodontycznego, ustalić oczekiwania oraz być lepiej przygotowanym do dalszych kroków w leczeniu Twojego dziecka. Gabinet ortodontyczny Łódź zapewnia kompleksowe leczenie ortodontyczne dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, co potwierdzają pozytywne opinie na forum. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej, a także kontaktując się z naszymi specjalistami osobiście, telefonicznie lub mailowo.