Skip to main content
2023-04-28

Aparat ortodontyczny – rodzaje, koszty, kiedy się zdecydować?

Ortodonci wykorzystują różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Dzięki temu lepiej można dopasować leczenie do konkretnych wad zgryzu i przesunięć zębów u pacjenta. Czym różnią się rodzaje aparatów ortodontycznych, ile to kosztuje, kiedy zdecydować się na wizytę u ortodonty oraz jak wygląda korekta zgryzu? To wszystko znajdziesz w naszym artykule!

Jakie są najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych?

Rodzajów aparatów jest tak naprawdę dość dużo. Ortodonci z całego świata wymyślają kolejne rozwiązania, by szybciej i skuteczniej pomóc pacjentom. Mimo wszystko można wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów aparatów ortodontycznych:

  • Aparat stały metalowy – pacjent nosi go przez cały czas. Składa się z zamków przyklejonych do zębów oraz drutu, który łączy konstrukcję. Wykorzystuje się tu również ligatury, czyli małe gumki zespalające zamki oraz drut. Taki aparat gwarantuje stosunkowo szybki efekt i sprawdza się także przy skomplikowanych wadach zgryzu.
  • Aparat stały samoligaturujący – tutaj zamki nie mają ligatur. Drut łączy się bezpośrednio do nich, dlatego ortodonta ma większą kontrolę nad przesuwaniem zębów w odpowiednie miejsca. Taki skraca całkowity czas leczenia i wymaga mniej wizyt kontrolnych. Można nim leczyć nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu.
  • Aparat sały estetyczny – jego największą zaletą jest niewielka widoczność. Tego typu aparaty są tworzone z ceramiki lub przezroczystego tworzywa sztucznego. Warto je wybrać, jeżeli zależy nam na wyglądzie. Należy pamiętać, że każdy estetyczny aparat ortodontyczny będzie droższy od standardowego.
  • Aparat ruchomy Aligner – to aparat w formie nakładek na zęby. Stopniowo przesuwa zęby w wybrane przez lekarza ortodontę pozycje. Taki aparat jest niemal niezauważalny, a jego noszenie naprawdę komfortowe.

Wybór rodzaju aparatu zależy przede wszystkim od decyzji ortodonty i wybranego przez niego leczenia. Po diagnozie wad zgryzu oraz uzębienia lekarz decyduje, jakie środki oraz zabiegi należy dobrać.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne i ile kosztuje?

Pierwszym krokiem jest diagnoza ortodonty. Wskazuje on wszystkie wady zgryzu i uzębienia pacjenta za pomocą konsultacji, zdjęć RTG, pantomograficznych czy tomografii komputerowej.

Następnie lekarz rozpisuje plan leczenia oraz zostaje wybrany aparat ortodontyczny. Alignery, aparaty metalowe, estetyczne czy samoligaturujące to koszt zaczynający się od kilkunastu tysięcy złotych.

W dalszym kroku leczenia pacjent odbywa regularne wizyty kontrolne. Podczas nich ortodonta reguluje aparat, by siła nacisku była odpowiednio dostosowana. Wizyty kontrolne są koniecznością w przypadku każdej metody leczenia wad zgryzu i krzywych zębów. Ich cena jest zwykle wliczona do kosztu całego procesu leczenia.

Całościowo leczenie może kosztować od 13 tys. zł w przypadku gabinetu Neoorto. W innych placówkach ceny są wyższe lub niższe. Należy jednak zwracać uwagę także na jakość wykonywanych usług, ponieważ jakiekolwiek nieprawidłowości mogą prowadzić do poważniejszych powikłań.

Kiedy warto rozważyć leczenie ortodontyczne?

Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek wady zgryzu jak krzyżujące się zęby, zbyt duży lub za mały zgryz, przodozgryz, otwarty zgryz czy brak miejsca dla zębów, warto udać się do ortodonty. Brak odpowiedniego leczenia skutkuje poważnymi następstwami jak problemy z oddychaniem, mówieniem, zmniejszenie funkcjonalności szczęki lub próchnica.

Konsultacja z ortodontą nie jest zobowiązująca. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto je sprawdzić. Gdy leczenie okaże się konieczne, należy rozpocząć je natychmiast. Dzieci mogą skorzystać z leczenia ortodontycznego od około 6-7 roku życia.