Skip to main content
2023-04-28

Aparat ortodontyczny – co to jest i co daje?

Aparat ortodontyczny jest wykorzystywany przez lekarzy ortodontów do korygowania wad zgryzu i prostowania krzywych zębów. Tradycyjny aparat składa się z zamków przymocowanych na zębach za pomocą kleju i łuków, czyli łączących wszystko drutów. Niektóre aparaty ortodontyczne występują jednak pod postacią nakładek. Wiele zależy od konkretnego planu leczenia. Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Do leczenia wad zgryzu oraz nieprawidłowego ułożenia zębów wykorzystuje się różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Wybór jednego konkretnego rozwiązania zależy od prowadzącego lekarza:

Metalowy aparat ortodontyczny

Aparat stały, który składa się z zamków, przyklejonych do zębów za pomocą kleju i drutów, które łączą wszystkie elementy. Dodatkowo wykorzystane są ligatury, czyli małe gumki między łukiem, a zamkiem. Najczęściej taki rodzaj aparatów można spotkać u dzieci oraz młodzieży, a używają go także dorośli, którzy nie obawiają się widocznych elementów aparatu na zębach.

Samoligaturujący aparat ortodontyczny

Rodzaj aparatu stałego, który nie ma ligatur. Wykorzystuje się tutaj specjalne zamki utrzymujące druty w konkretnym położeniu. Umożliwia to precyzyjną kontrolę nad ruchem zębów. Samoligaturujący aparat wymaga również mniej wizyt kontrolnych niż tradycyjne aparaty ortodontyczne.

Estetyczny aparat ortodontyczny

Rodzaj stałego aparatu ortodontycznego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Niektóre elementy są wykonane z ceramiki, kryształu lub porcelany, dzięki czemu są białe lub przezroczyste. W ten sposób pacjent zyskuje estetykę uśmiechu podczas leczenia.

Aligner

Ten rodzaj aparatu ortodontycznego składa się z przezroczystych nakładek, które wkładamy na zęby. Stopniowo przesuwają one uzębienie w odpowiednie miejsca. Nakładki ortodontyczne często wykorzystuje się, aby zlikwidować diastemę (przerwę między zębami) lub stłoczenie zębów.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to narzędzie, które ortodonci wykorzystują do prostowania krzywych zębów i leczenia wad zgryzu. Aparat stopniowo wywiera nacisk na zęby, dzięki czemu przesuwają się one powoli w stronę pożądaną przez lekarza. Zasada działania tak naprawdę jest bardzo podobna we wszystkich rodzajach wymienionych powyżej aparatów. Nacisk wywierają druty przymocowane do zamków lub nakładki zmieniając kształt łuku zębowego.

Aby nakładkowy aparat ortodontyczny był skuteczny, konieczne jest jego regularne dostosowywanie. W tym celu nakładki się po prostu wymienia na nowe, które będą kontynuować przesuwanie zębów. Stały aparat ortodontyczny wymaga natomiast regulacji siły nacisku drutu na zęby podczas wizyt kontrolnych. Drut musi zostać ustawiony w odpowiedniej pozycji, by leczenie mogło przynieść skutek. Aparaty samoligaturujące wymagają mniej wizyt, ponieważ łuk zaciska się tutaj “samoczynnie”. Mimo wszystko także konieczne są pewne modyfikacje co pewien czas.

Aparat ortodontyczny ustawia zęby we właściwych miejscach. Dzięki temu poprawiona zostaje estetyka uśmiechu oraz funkcjonalność szczęk. Korekta wad zgryzu jest niezwykle ważna, ponieważ nieleczone problemy mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Jak wygląda leczenie aparatem ortodontycznym?

Cały proces korekcji wad zgryzu rozpoczyna się od ich zdiagnozowania. Wtedy ortodonta dobiera odpowiednią metodę leczenia i najczęściej też aparat. Pacjent musi regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych. Stosowanie się do zaleceń ortodonty gwarantuje bardzo dobre efekty.

Leczenie wad zgryzu może trwać od kilku miesięcy nawet do wielu lat. Koszty w Neoorto rozpoczynają się od 13 tys. zł, jeśli chodzi o cenę diagnozy, wizyt oraz samego aparatu ortodontycznego. Jest to więc dość kosztowne leczenie, ale zdrowy uśmiech jest wart każdych pieniędzy.