Skip to main content
2023-04-28

Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego wybrać?

Wybór aparatu ortodontycznego zależy od diagnozy lekarza ortodonty oraz osobistych preferencji pacjenta. Wykorzystywane są propozycje ruchome jak Alignery lub stałe jak: aparaty metalowe, estetyczne czy samoligaturujące. Jaki aparat ortodontyczny będzie najlepszy? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które zdecydowanie ułatwią wybór.

Na jakie kwestie zwracać uwagę przy wyborze aparatu ortodontycznego?

Aparaty ortodontyczne dzielą się na wiele rodzajów. Wybór zależy przede wszystkim od wskazań lekarza. Najlepiej kierować się właśnie poradami profesjonalisty, który diagnozuje wady zgryzu. Warto zwrócić uwagę również na kilka dodatkowych kwestii:

  • Stopień skomplikowania wady zgryzu – rozbudowane i poważne wady zgryzu wymagają zaawansowanych technicznie aparatów ortodontycznych, na przykład samoligaturujących czy też specjalnych mikroimplantów. Mniejsze problemy można rozwiązać konwencjonalnymi metodami lub mało inwazyjnymi i bardzo wygodnymi Alignerami.
  • Wiek pacjenta – wbrew pozorom ma to spore znaczenie. W zależności od rozwoju szczęki stosuje się inne aparaty.
  • Komfort noszenia – jest to również bardzo istotna kwestia. Najwygodniejsze są Alignery. Estetyczny stały aparat ortodontyczny także jest dobrym wyborem.
  • Koszty leczenia – koszty leczenia aparatem ortodontycznym w klinice Neoorto zaczynając się od 13 000 zł.

Dobór odpowiedniego aparatu ortodontycznego jest kluczowy dla zniwelowania wad zgryzu i nierównego ustawienia zębów. Lekarz decyduje o leczeniu, ale wciąż pacjent może wybrać jedno z kilku rozwiązań zależnie od preferencji i upodobań.

Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych są najpopularniejsze?

Aparaty ortodontyczne dzielą się na wiele rodzajów ze względu na budowę oraz zasadę działania. Niektóre z nich będą lepsze w trudnych przypadkach, inne świetnie prostują mniej skrzywione zęby. Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych można spotkać najczęściej?

Stały aparat ortodontyczny metalowy

Trzeba go nosić przez cały czas i nie można zdjąć. Jest zbudowany z zamków przyklejonych do zębów oraz drutu, który łączy wszystko. Ortodonta musi regularnie dostosowywać siłę nacisku drutu na zęby, by uzyskać odpowiedni efekt. Ten rodzaj narzędzia jest najpopularniejszy wśród pacjentów i przynosi bardzo satysfakcjonujące efekty w dość krótkim czasie.

Samoligaturujący aparat ortodontyczny

To bardzo podobny rodzaj aparatu stałego. Różnica polega na tym, że tutaj nie mają ligatur (gumek), które łączą drut i zamek. Budowa jest nieco inna, co przekłada się na lepszą precyzję, wygodę i czas leczenia. Aparat samoligaturujący jest zbudowany z zamków, do których ortodonta przymocowuje drut. Warto wiedzieć, że taki rodzaj leczenia wymaga mniej wizyt kontrolnych.

Estetyczny aparat ortodontyczny

Ten rodzaj stałych aparatów ortodontycznych różni się od konwencjonalnych mniejszą widocznością. Ortodonci używają ceramiki lub ewentualnie tworzywa sztucznego, by elementy aparatu były jak najmniej zauważalne. To rozwiązanie dla osób, którym szczególnie zależy na wyglądzie.

Aligner

Rodzaj aparatu ortodontycznego ruchomego, zbudowany z samych nakładek na zęby. Są one przezroczyste, więc pozwalają zachować estetyczny uśmiech. Nakładki stopniowo przesuwają zęby w odpowiednie ułożenie. To forma leczenia, która sprawdza się przy mniejszych i umiarkowanych wadach zgryzu. Aligner można zdejmować na przykład podczas jedzenia.