Skip to main content
2023-03-04

Higiena jamy ustnej w aparacie ortodontycznym

Jak dbać o zęby podczas leczenia (noszenia aparatu ortodontycznego)?

Higiena aparatu i jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego powinna zajmować więcej czasu, tak by wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu zostały starannie oczyszczone. Ważne jest poprawnie wykonane nitkowanie, szczotkowanie oraz płukanie jamy ustnej, dzięki którym resztki pokarmów, w których mogą gromadzić się drobnoustroje, nie będą zalegać na powierzchni zębów. W gabinecie ortodontycznym Neoorto otrzymają Państwo niezbędny zestaw do prawidłowej higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego stałego: szczoteczki, wyciorki oraz nić dentystyczną. Pomocny może być także płyn do płukania ust.

Czy aparat ortodontyczny powoduje ubytki w zębach?

W pierwszym kroku leczenia ortodontycznego lekarz zleca wykonanie zdjęć rentgenowskich, które pozwalają ustalić czy zęby są zdrowe. Stwierdzona przez lekarza ortodontę próchnica lub kamień nazębny są przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia. Lekarz prowadzący zaleci w takiej sytuacji wizytę u stomatologa. Dopiero zdrowy stan uzębienia pozwala na podjęcie leczenie ortodontycznego.

Podczas zakładania aparatu ortodontycznego ortodonta mocuje pierścień aparatu do zęba (trzonowego bądź przedtrzonowego) za pomocą cementu, który zawiera fluor, zatem chroni powierzchnię zębową. Zamki z kolei są przymocowane do całej powierzchni zęba za pomocą kleju, a to oznacza, że brak jest luki między nimi i nie może dojść do powstania ubytku na powierzchni zęba.

Zatem stwierdzenie o psuciu zębów przez aparat ortodontyczny jest jednym z mitów pokutujących wśród pacjentów. Oczywiście przez cały okres leczenia ortodontycznego trzeba pamiętać o dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej bardziej niż wtedy, gdy na zębach nie było aparatu. Szczególnie należy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu miejsc trudno dostępnych.