Skip to main content
2023-03-04

Co to jest mikroimplant, kiedy i na jak długo się go zakłada?

Czy mikroimplant ortodontyczny i implant to to samo?

Mikroimplanty ortodontyczne (inaczej miniimplanty) nie są miniaturową wersją popularnych implantów. Mikroimplanty pozwalają ortodontom na zastosowanie podczas leczenia ortodontycznego metody, która do tej pory nie była możliwa, a mianowicie służą do tymczasowego zakotwienia jednego lub kilku zębów w celu przemieszczania w tym czasie innych.

Implant to wszczep umieszczany w kości w miejsce utraconego zęba i ma on być filarem (pełnić funkcję korzenia) dla nowego zęba. Wydaje się zatem, że jedyną wspólną cechów miniimplantów ortodontycznych i implantów jest to, że mają one za zadanie przywrócić pacjentowi piękny uśmiech.

Mikroimplanty ortodontyczne wyglądem przypominają śrubkę. Ich cechą jest to, iż po zakończeniu leczenia ortodontycznego są usuwane. W odróżnieniu od aparatu ortodontycznego, który działa na wszystkie zęby, miniimplant jest mechanizmem, który ogranicza lub zapobiega przesuwaniu się jednego zęba lub wybranej grupy zębów.

Jakie są rodzaje mikroimplantów?

Miniimplanty (mikroimplanty) różnią się między sobą wieloma szczegółami: długością i średnicą śrubki oraz średnicą główki. Właściwy rozmiar dobiera lekarz ortodonta w zależności od potrzeby.