Skip to main content

Mikroimplanty ortodontyczne

mikroimplant

Czym jest Mikroimplant ortodontyczny?

Mikroimplanty ortodontyczne znane też jako czasowe zakotwienie szkieletowe (TAD) są to niewielkie śruby, które wprowadza się do kości szczęki lub żuchwy. Służą one do tego, by precyzyjnie kontrolować ruchy zębów podczas leczenia. Ortodonci w ten sposób zwiększają skuteczność oraz szybkość korekcji zgryzu pacjenta.

Warto wiedzieć, że mikroimplanty ortodontyczne są wykorzystywane do leczenia różnych wad zgryzu. Takie rozwiązanie pomaga w przypadku intruzji zębów, (gdy zbyt wydłużone zęby wtłaczają się do kości) czy zamykania luk po usuniętych zębach.

Mikroimplanty ortodontyczne wykorzystuje się, gdy standardowe metody leczenia będą niewystarczająco skuteczne. Skracają one całkowity czas leczenia.

miniimplant ortodontyczny

Jak działa Mikroimplant ortodontyczny?

Małe elementy wykonane najczęściej z tytanu są umieszczane w kości szczęki lub żuchwy – to właśnie mikroimplanty ortodontyczne. Po ich aplikacji stają się swego rodzaju stabilnym punktem kotwiczenia dla aparatu. Zakotwienia szkieletowe są wykorzystywane, gdy tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów lub jeżeli konieczna jest bardzo precyzyjna kontrola nad ruchem zębów.

Mikroimplanty ortodontyczne wprowadza się w znieczuleniu miejscowym i mocuje się je za pomocą specjalnego klucza. Aparat dobrany przez ortodontę jest z nimi łączony za pocą drutów lub innych elementów. Zakotwienia szkieletowe są stabilnym punktem podporu. Wykorzystuje się je na przykład jako bazę dla aparatów Hybrid-Hyrax w procedurze MARPE lub Distal Slider.

Aparaty na mikroimplantach ortodontycznych (Beneslider, Hyrax hybrid) są stosowane w przypadkach, gdy leczenie tylko aparatami cienkołukowymi może okazać się niewystarczające. Beneslider mocowany na podniebieniu (aparat podniebienny) lub od strony języka umożliwia przesunięcie zębów wzdłuż łuku zębowego (cofanie i zbliżanie) bez ich ekstrakcji. Hyrax hybrydowy to także aparat grubołukowy stosowany do poszerzania szczęki. 

Mikroimplanty ortodontyczne znacząco skracają proces leczenia. Ortodonta ma pełną kontrolę nad ruchem zębów. Warto zauważyć, że zakotwienia szkieletowe można bardzo łatwo usunąć po zakończeniu leczenia. Nie wpływają one na dalsze zdrowie jamy ustnej pacjenta.

miniimplant ortodontyczny

Kiedy stosuje się mikroimplanty ortodontyczne?

Leczenie zawsze dobiera lekarz ortodonta po uprzednim zdiagnozowaniu wad zgryzu danego pacjenta. Zakotwienia szkieletowe są wykorzystywane, kiedy standardowe metody będą mało skuteczne. Zwykle takie rozwiązanie jest używane, gdy wady zgryzu są poważne i dość skomplikowane. Ostateczna decyzja o wprowadzeniu mikroimplantów ortodontycznych należy wyłącznie do lekarza.

Oczywiście zakotwienia szkieletowe łączy się ze standardowym aparatem. Pacjent dzięki temu odczuwa mniejszy dyskomfort. Mimo wszystko wciąż konieczne jest noszenie stałego aparatu ortodontycznego lub aparatu ruchomego typu Aligner.

Takie rozwiązanie może pomóc nawet w przypadku wad, które kiedyś wymagały zabiegów operacyjnych, jak zgryz krzyżowy (w procedurze MARPE) lub leczenie zgryzów otwartych dzięki intruzji zębów bocznych. Mikroimplanty ortodontyczne nie są inwazyjne dla pacjenta.

Dlaczego warto wykorzystać mikroimplanty ortodontyczne?

Krótszy czas leczenia

To bardzo ważna zaleta zakotwień szkieletowych. Wykorzystanie mikroimplantów ortodontycznych znacząco skraca całkowity czas leczenia w przypadku prostowania zębów za pomocą aparatu stałego lub Alignera.

Precyzyjna kontrola

Ortodonta może precyzyjnie kontrolować przesuwanie się zębów podczas leczenia za pośrednictwem mikroimplantów ortodontycznych. Dzięki temu można uzyskać jeszcze lepszy efekt końcowy.

Zwiększony komfort

Dzięki implantom ortodontycznym lekarz ortodonta może wyeliminować konieczność usuwania stałych zębów lub uchronić pacjenta przed inwazyjnym zabiegiem ortognatycznym. 

Rodzaje aparatów 
ortodontycznych

Aparat stały

Aparat stały składa się z zamków i drutów. Można z jego pomocą korygować nawet najbardziej skomplikowane wady zgryzu. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz w przypadku niewielkich zmian w ułożeniu zębów krótkim czasem leczenia.

Aparat metalowy

Aparat stały

Jest to aparat ortodontyczny stały, którego zamki i drut wykonane są z metalu. Charakteryzuje się świetną skutecznością oraz wszechstronnością. Aparat metalowy jest również bardzo wytrzymały. Jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Aparat estetyczny

Aparat stały

To rodzaj aparatu ortodontycznego stałego, który charakteryzuje się mniejszą widocznością. Elementy takie jak druty czy zamki są zrobione z ceramiki, porcelany lub kryształu. Barwa aparatu jest podobna do zębów lub jego części są całkowicie przezroczyste.

Aparat samoligaturujący

Aparat stały

To stały aparat ortodontyczny, w którym nie wykorzystuje się ligatur, czyli gumek łączących drut z zamkami. To rozwiązanie charakteryzuje się niezwykłą precyzją, można leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. Taki aparat wymaga stosunkowo niewiele wizyt kontrolnych.


Aparat ruchomy – Aligner

Jest zbudowany z nakładek ortodontycznych na zęby pacjenta. Szyny są całkowicie przezroczyste, niemal niezauważalne, więc pozwalają zachować estetykę uśmiechu. Ich noszenie jest bardzo wygodne, przy czym Aligner można także wyjąć na przykład podczas jedzenia.


Aparat ortodontyczny dla dzieci

Takie aparaty ortodontyczne różnią się od standardowych rozmiarem oraz komfortem użytkowania. Rozwiązania dla dzieci muszą być wygodniejsze i wytrzymalsze od tradycyjnych. Mogą również mieć dodatkowe druty przyspieszające leczenie kosztem estetyki.

Umów się na wizytę